Istoric
a

Până la constituirea României întregite în 1918, localitatea Diciosinmartin (actualul municipiu Târnăveni) a fost reședinta  comitatului Târnava Mică. Administrația locală susținea o școală de ucenici în următoarele profile: pantofari, croitori, brutari, etc, in functie de nevoile economice ale zonei. Astfel, in anul 1925 la incheierea anului de invățământ la "Scoala de ucenici industriali și meserii"; terminau  212 elevi in diverse profile, număr semnificativ mai mare față de câteva zeci inainte de 1918. In paralel funcționa o școală care pregătea personal calificat de uzină pentru platforma chimică a orașului, cu completare in activitatea  metalurgică, care in anul 1938 fuzionează cu prima școală menționată.
            In 1941 in condiții de excepție, numărul absolvenților trece de 100. Din anul 1948, Scoala Profesională Tehnică de Chimie a funcționat in localul actual  al Liceului Tehnologic, local care in perioada  regimului austro-ungar a fost al prefecturii Târnava Mică, apoi dupa 1918 al Prefecturii românești. In anul scolar 1948-1949, numărul elevilor pregatiți pentru domeniul industrial s-a ridicat la 281, școala având 25 de profesori titulari. Tot in acest an școlar au inceput pregătirea primilor maiștri. In 1955 denumirea scolii se schimba in "Scoala Tehnica de maiștri chimiști", iar apoi in "Grupul Scolar de Chimie  Industriala Tarnaveni" până in 2004 când denumirea oficială a școlii devine "Colegiul Tehnic Târnăveni".   Intre anii 1955-1968 școala a pregătit maiștri chimiști, iar  intre anii 1961-1963 in paralel și muncitori calificati necesari platformei chimice in continuă dezvoltare. Intre anii 1969-1971 a functionat ca " Scoala Postliceală de Chimie ".  In 1971 in cadrul școlii a inceput un curs liceal seral, iar din 1872 un curs liceal de zi, noul liceu industrial având dubla subordonare: Ministerul Invățământului și Ministerul Industriei Chimice.   In anul 1978 a terminat prima promoție a liceului curs de zi -13 clase.              Profilurile traditionale ale liceului au fost: chimia, mecanica, electrotehnica. Dupa 1990 au apărut profiluri noi: electromecanică - prima promotie fiind absolvenții din 1996, administrația publică, biologie-chimie, protecția mediului, mecanica-auto. In paralel a functionat și fincționează invățământul profesional, cu intermitență școala de maiștrii si școala postliceală, numărul elevilor fiind astăzi de peste 600.
Incepând cu data de 1 noiembrie 2018, denumirea școlii devine Liceul Tehnologic Târnăveni.